"Enter"a basıp içeriğe geçin

Banka çalışma saatleri! Bankalar saat kaçta açılıyor ve kapanıyor: Engellilere Bakım Maaşı

Yaşadığımız hayat içerisinde insanların geçirmiş oldukları rahatsızlıklar ve hastalıklar her geçen gün artarak devam ettiği, yaşanan rahatsızlıkların bir kısmı bir döneme kadar çok ciddiye alınırken şimdilerde bazı rahatsızlıklar baş ağrısı, mide bulanması, grip ve soğuk algınlığı gibi değerlendirilmektedir. Özellikle felç ve kalbe bağlı rahatsızlık hemen hemen her ailede olup birçok kişinin sosyal yaşam statüsünün de değişmesine neden olmuştur.

Bu rahatsızlık bulunduğu kişilerin engelli veya özürlü olarak kabul edilmesini sağlamaktadır. Durum böyle olunca ister istemez bakıma muhtaç hale gelmelerine de neden olmaktadır.

Devlet eliyle yapılan yeni düzenlemeler sonucunda bu tarz rahatsızlıklara yakalanan insanların hastane, bakım evi vb. yerlerde bakılması yerine engellilere bakım maaşı adı altında destek verilerek herkesin sevdiği ve sahip çıktığı kişilere kendi evinde bakmasına vesile olmaktadır.

Yapılan düzenlemelerden sonra bundan böyle %50 ve üzeri ağır özrü bulunan vatandaşlarımıza aileleri bakım maaşı adı altında yardım yapılmaktadır. Kiminin doğuştan kiminin de sonradan özürlü olduğunu kabul ettiğimiz bu kişilerin her birine sosyal yaşam desteği için devlet eliyle her ay düzenli bir maddi destek verilmektedir. Engellilere bakım maaşı adı altında verilen bu yardım her 6 ayda bir memur maaşına endekslenerek verilmektedir. Nasıl mı? Ocak ve Temmuz aylarında memur maaşlarına yapılan zam sonucunda gösterge olarak sunulan rakamın 0,088069 katsayısı ile çarpıldıktan sonra ortaya çıkan meblağ evde bakımı yapılan kişinin yardımcılarına sunulan miktar olarak verilmektedir.

Ailesinde veya etrafında bu şekilde yaşamını sürdüren bireylere sahipseniz ve bakımını üstlenmek istiyorsanız yapmanız gereken engellilere verilen bakım maaşına başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvuru için bakmak istediğiniz kişinin en az %50 ve üzeri ağır özürlü sağlık kurulu raporuna ihtiyaç duyması, bakıma muhtaçlık kriterlerine uygun olması ve bakımı üstlenecek olan ailenin kişi başına düşen gelir miktarının devletin belirlediği kriterlere uygun olması gerekmektedir. Bu kriterlerden herhangi birinin olmaması bakım maaşının çıkması noktasında olumsuzluk teşkil edebilir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir