"Enter"a basıp içeriğe geçin

Banka çalışma saatleri! Bankalar saat kaçta açılıyor ve kapanıyor: Gelir Tablosu Nedir?

Ticari alanda faaliyetlerini sürdüren ve ekonomik bazlı olarak üretim yapan firma ve şirketler kendi içerisinde bir takım hesaplamaları ortaya koymaları gerekmektedir. Üretilen ve ortaya konan ürünlerin gerçekleştirilmesi sırasında yapılan masrafın ürünün satışından sonra elde edilen karı sağlayıp sağlamadığını görebilmeleri adına bir takıp tabloları kullanmaları gerekir.

Ekonomik anlamda gelir elde etmek isteyen firmaların kullanmış olduğu tablolar arasında ilk sırada gelir tablosu gelir.

Peki, gelir tablosu nedir? Firma veya şirketin dönemsel faaliyetlerinde elde etmiş olduğu gelirler için ne kadar gider yaptığını ve buna karşılık olarak elde ettiği kar-zarar dengesini gösteren mali tablodur.

Gider tabloları hesap ve rapor tipi olmak üzere ikiyi ayrılmaktadır. Hesap tipi gelir tablolarında bir tarafta giderler gösterilirken diğer tarafta ise elde edilen gelirler gösterilir. Rapor tipi gelir tablolarında ise firmanın gerçekleştirmiş olduğu gelir, gider, satış, indirim, faaliyet giderleri, zararlar gibi benzeri başlıklar ayrıntılı olarak ortaya konmaktadır. Tüm bu gelir tablolarının meydana getirilmesi ancak gelir tablosunda bulunması gereken kalemlerin oluşturulması gerekmektedir. Gelir tablosu kalemleri ise; brüt satış karı, faaliyet karı ve net kar ya da zarar olmak üzere üç adettir. Gelir tablolarında firma için herhangi bir tutar ifade etmeyen kalemler tabloda yer almaz.

Gelir tablosunun nasıl meydana getirildiği ile ilgili olarak gelir tablosunun formatının iyi belirlenmesi gerekmektedir. Tablonun meydana getirilmesi sırasında mali tabloların sahip olduğu ilkeler ön planda değerlendirilir. Gelir tablosundaki ayrıntıları ortaya koyarken firmanın elde ettiği gelir ile süreklilik gösteren faaliyetlerin belirlenmesi ve ayrıca firmanın olağan dışı elde ettiği süreklilik ifade etmeyen gelirlerin gösterilmesi gerekmektedir. Tablonun meydana getirilmesi sırasında firmanın satış, gelir, maliyet, gider, kar ve zararların bulunduğu hesapların ortaya konulması ve ayrı ayrı gösterilmesi gerekir. Her firmanın oluşturacağı gelir tabloları işletmenin geleceğe yönelik yatırımlarını olumlu etkileyeceği aynı zamanda yapacağı yatırımlarda nasıl bir politika izlemesi gerektiğini görebilecektir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.