"Enter"a basıp içeriğe geçin

BES’de Ne Gibi Risklerle Karşı Karşıya Kalabilirim?

Bireysel Bazda En İyi Yatırım Aracı

Bankalar ve çeşitli finans kuruluşları aracı kılınarak bireysel müşterilerin kullanabileceği en iyi birikim araçları arasında bireysel emeklilik ilk sırada gelir. %25 devlet katkısının da eklenmesi ile birlikte avantajlı bir konuma gelen bu sistem genellikle bankalar üzerinden kullanılmaktadır.

Bireysel müşterilerin küçük miktarlarda da olsa yatırım yapıp, ileriki emeklilik hayatında ek gelir sağlama adına kullanılan bu sistem sadece devlet katkısı ve yatırılan miktarlardan ibaret değildir.

Bireysel emeklilik sistemi işleyiş bakımında her ay düzenli olarak yatırılan paranın üzerine %25 devlet katkısının da eklenmesi ile birlikte yatırılan paranın farklı fonlarda değerlendirilmesi sağlanır. Böylece yapılan yatırımların daha fazla olması sağlanır. Peki, birçok avantajı içerisinde barındıran bireysel emeklilik sisteminde ne gibi risklerle karşı karşıya kalabilirim, diyen bireysel müşteri için şunlar ifade edilebilir.

Her yatırım aracı kendi içerisinde risklerden meydana gelmektedir. Özellikle yapılacak olan hamlelerin doğru yapılmaması başlı başına yatırım ve birikim ürünlerini riske sokar. Ama bu uygulama bireysel emeklilik sistemi için geçerli değildir. Sistem olarak sürekli denetlenen bireysel emeklilik sistemi, bu bağlamda yatırım aracı olarak kullanan müşterilerin mağdur olunmasının önüne geçilir. Her ne kadar güvenilir bir yatırım aracı olarak kullanılmış olsa da bireysel emeklilik sisteminde kendi içerisinde riskleri bulunabilir. Bu bağlamda;

Bireysel Emeklilik Sisteminin Dezavantajları

  • Bireysel emeklilik sistemine girmiş olan bir müşteri 10 yıldan önce ayırılması durumunda devlet tarafından çok ciddi kesinti yapılmaktadır.
  • Yapılan kesintilerin meblağ olarak yüksek olmasından dolayı sisteme giriş yapmış olan kişilerin zorda kalmadığı sürece birikimlerine dokunmamaları ve dondurmaları tavsiye edilir.
  • BES sisteminde yer alan şirketler müşterilerinde çok ciddi kesinti yapabilmektedir.
  • En önemlisi de fonları iyi yönetilmemesi durumunda 10 yılın sonunda çok fazla birikim yapamama ile karşı karşıya kalınabilir.

Bireysel emeklilik sisteminde ne gibi risklerle karşı karşıya kalabilirim diyen bireysel müşteriler için yukarıda durumlar söz konusu olup sistemi kullanıp birikim yapacak olanların bunları göz önünde bulundurup sisteme dahil olmaları tavsiye edilir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir