"Enter"a basıp içeriğe geçin

Bireysel Emeklilik Sistemi İle SGK Arasındaki Fark

Bireysel Emeklilik Sistemi Amacı

Yaşamını sürdüren vatandaşlarımızın çalışma hayatları boyunca kazanmış oldukları belirli standartlarını emeklilik dönemlerinde de kazanabilmeleri adına birikim ve yatırım araçlarına yönlendirilmektedir.

Birikim aracı olarak kullanılan yatırım ürünleri arasında bankaların ve finans kuruluşlarının aracılık ettiği sistemler arasında bireysel emeklilik sistemi ilk sırada gelir. Bu sistem gerek güvenilirliği gerekse de yatırım bakımında bireysel müşterilere çok ciddi yatırımlar sunmaktadır.

Bireysel emeklilik sistemi, devlet desteği ile 2013 yılından bu yana çok ciddi desteklendiği gibi aynı zamanda yatırılan her miktara %25 oranında devlet desteği eklenmektedir. Sistemi kullanmak isteyen vatandaşlarımızın avantajlar bakımında en çok merak ettiği konuların başında da bireysel emeklilik sistemi, Sosyal Güvenlik Kurumundaki gibi sağlık vb. hizmetler de sunuyor mu gibi soruların cevaplandırılmasıdır.

Bireysel Emeklilik Sistemi İle SGK Arasındaki Fark

Çalışma hayatının içerisinde olan her birey sosyal güvenlik kurumuna dahil edilir. Firma ve şirketlerin zorunlu olarak yaptırması gereken bu sistem gerek çalışma sırasında gerekse de diğer yaşantısı boyunca her türlü sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için kullanılır. Ayrıca insanların çalışma hayatının sonunda emeklilik hakkının kazanılması ile birlikte SGK hakları da ölüm anına kadar devam eder. Sistem olarak aynı mantık üzerinde kurulan bireysel emeklilik sisteminin çalışma hayatının sonunda hayat standartlarının daha iyi olması adına yapılır. Lakin SGK sistemi ile bireysel emeklilik sisteminin arasındaki en büyük farkın cevabı ise bireysel emeklilik sistemi, Sosyal Güvenlik Kurumundaki gibi sağlık vb. hizmetler de sunuyor mu sorusuna karşılık gelmektedir. Bireysel emeklilik sistemi bireysel müşterilerinin gelecek yaşantısında ek gelir elde edebilmeleri adına sadece maddi destek sağlamaktadır. Herhangi bir şekilde sağlık hizmetlerinden faydalandırılması söz konusu değildir.

Sağlık Hizmeti Sunan BES

Bireysel emeklilik sistemi boyunca toplanan paralar kişiye ya toplu para olarak ya da maaş ödemesi olarak verilmesinden dolayı herhangi bir şekilde sağlık hizmetlerinden faydalandırılmamaktadır. Bunun bilincinde olan bir takım BES kullanan bankalar müşterilerine sistemde kaldıkları süre boyunca hastane, sağlık kuruluşu ve ambulans servisleri ile anlaşma yapıp müşterilerinin bunlardan faydalanmasını sağlayabilmektedir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir