"Enter"a basıp içeriğe geçin

Bireysel Emeklilik Sisteminde Vefat Teminatı Var mıdır?

Bireysel Emeklik Sisteminin Güvenilirliği

Banka ve çeşitli finans kuruluşlarının yatırım ürünü olarak kullanmış olduğu sistem arasında bireysel emeklilik sistemi ön planda yer almaktadır.

Bu sistem bireysel müşterilerin kazanç sağlama adına kullanabilecekleri en iyi birikim aracıdır. Özellikle devlet desteğinin eklenmesi ile birlikte sistem bambaşka bir şekil almıştır. 2013 yılında yapılan değişiklik ile birlikte sistemin içerisinde olan veya daha sonradan sisteme dahil olacak her bireyin yatıracağı paranın %25 kadarı da devlet tarafından kendi hesabına aktarılmaktadır.

Ayrıca devlet desteğinin girmesi ile birlikte birçok devlet ve özel kuruluş sistemi uzaktan takip etmekte olup insanların kafasında bulunan bireysel emeklilik sisteminin güvenli olup olmadığı konusunda net bir cevap vermektedir.

Bireysel Emeklilik Sisteminin İşleyişi

Sistemin gerek kendi içerisinde gerekse de sistemi kullanarak kendisine müşteri çeken bankaların ve finans kuruluşların güvenilirliği ve işleyişi devlet teminatı altındadır. Özellikle bu sistem Hazine Müsteşarlığı, Takas Bank, Sermaye Piyasası Kurulu, bağımsız denetim kuruluşları ile Emeklilik Gözetim Merkezi gibi kuruluşlar tarafından takip edildiğinden dolayı son derece güvenlidir. Sistem olarak da güvenli olan BES’te en çok merak edilen herhangi bir şekilde bireysel emeklilik sisteminde vefat teminatı var mıdır, diye merak edilmektedir. Bireysel emeklilik sistemi mevcut müşterilerine sınırsız olanak ve güven sunduğu gibi herhangi bir şekilde vefat durumlarında da gerekli güveni vermektedir. Lakin vefat teminatı gibi bir desteği müşterilerine sunmamaktadır.

BES Vefat Teminatı Yerine Varislerine Sistemi Aktarmakta

Bireysel müşterilerin çok ciddi kazanç sağladığı yatırım araçları arasında yer alan bireysel emeklilik sistemi, işleyişi yönünden mevcut müşterisinin vefatı durumunda sistemde bulunan meblağının varislerine aktarmaktadır. Her ne kadar bireysel emeklilik sisteminde vefat teminatı var mıdır, sorusunun olumlu yanıtlanması söz konusu olmasa da en azından birikimlerin, devlet desteğinin ve getirilerinin tümü geride kalan kanuni mirasçılarının tamamına aktarılır. Sistemin güvenilirliği bakımında verilen bu hizmet devlet desteği ile garanti altına alındığı apaçık gösterilmektedir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.