"Enter"a basıp içeriğe geçin

Çapraz Kur Tablosundan Neler Anlaşılabilir?

Finans sektörünün içerisinde yer alan veya gerçekleştirmiş olduğu işlemler neticesinde finansal işlemleri kullanacak olan bireylerin bir takım terim ve kavramları çok iyi bilmesi gerekir. Finans alanında hizmet veren veya almak isteyen bireylerin ilk bilmesi gereken kavramlardan biri de çapraz kurun ne olduğu konusunda bilgi sahibi olmasıdır. Çapraz kur kısaca birden fazla ulusal değere sahip paraların arasındaki kurun ne olduğu konusunda başka bir temel para üzerinden hesaplanması işlemidir.

Çapraz kurun en çok görüldüğü ekranlar çapraz kur tablolarıdır. Birçok kişinin çapraz kur tablosundan neler anlaşılabilir olduğunu bilmediği görmekteyiz.

Bu tablolar genellikle Amerikan Doları, Euro, Sterlin, Yen, Ruble, Frank, Dinar vs. paraların Türk Lirası üzerinden hesaplanması işlemidir.

Çapraz Kur Tabloları

Birden fazla ülkenin paraları arasındaki ilişkiyi gösteren kurlara çapraz kur denir. Çapraz kur noktasında Dolar-EURO, TL-Dolar, TL-EURO arasında bir takım parametreler belirlenir. Belirlenen bu para metrelerin öyle hassas ayarlanması gerekmektedir ki özellikle bir kurdan diğeri geçerek kişilerin gelir elde etmesinin önüne geçilmesi gerekmektedir. Aksi halde herkes artış gösteren kur arasına geçip sürekli olarak kazanç sağlayabilir. Bu cihetle çapraz kur tablosunda yer alan kur farklı sürekli olarak değişkenlik gösterdiği net bir şekilde görülebilir. Çapraz kur tablolarına bakıldığında dünya ekonomisinin içerisinde yer alan birçok ülkenin ekonomisi birkaç paranın kendi arasındaki durumundan dolayı etkilenebilmektedir. Özellikle Dolar, EURO ve Yen gibi paraların değer kaybetmesi birçok ülkenin ekonomisinin zarar görmesine neden olabilir.

Çapraz Kur Tablosunun Neticeleri

Dünya genelinde kabul gören büyük paraların değer kaybetmesi durumunda TL’nin de etkilenmesi söz konusudur. Özellikle Dolar’ın EURO ve Yen karşısında değer kazanması durumunda TL’de otomatik olarak Dolar karşısında değer kaybına uğrar.Çapraz kur tablosundan neler anlaşılabilir, denildiği zaman bir ülkenin ekonomisini, ticaretini ve diğer ülkelere karşılık rekabet gücünü etkiler. Hem ülke bazında hem de finans kuruluşları bazında çapraz kur tabloları geleceğe yönelik olarak doğru hamleler yapılabilmesine imkân sağlar.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir