"Enter"a basıp içeriğe geçin

EFT nedir ,Havale Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

http://krdihesaplama.blogspot.com/2015/09/eft-ve-havale-nedir-aralarndaki-farklar.html
EFT ve Havale Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

Bilgisayar Teknoleji Sisteminin hayatımıza çok hızla girmesiyle Banka Şubeleri yerine Evde İnternet Bankacılığı hızla yer Almakta Bir çok kimse Evinde Çayını yudumlayarak Bir yerden Bir yere Bir tuşla EFT ve Havale işlemi yapabiliyor..

Günümüzde internet bankacılığı ve telefon bankacılığı gişelerin geri planda kalmasına neden olmaktadır. Teknolojinin de ilerlemesi ile herkes oturduğu yerden bilgisayar başından ödemelerini ve para transferlerini kolaylıkla gerçekleştirebilmektedir. Bilgilerinizi doğru girdiğiniz takdirde kısa bir sürede paranız hesabınızda ya da yatırmak istediğiniz hesapta yerini almaktadır. Bu işlemleri EFT ve havale yolu ile yapmak çok kolay peki nasıl mı?


EFT Nedir?
Elektronik fon transferi adı altında anılan EFT işlemi,kurumlar ve bireyler arası para alış verişini internet üzerinden gerçekleştirmenizi sağlamaktadır. EFT işlemini bankalardan da gerçekleştirebilirsiniz ancak internet üzerinden yapacağınız işlemler daha kolay ve zahmetsiz. Bu aşamada 4 unsur bulunmaktadır: Gönderen,banka,alıcının bankası ve alıcı. Bu bilgileri girdiğiniz andan itibaren paranız işleme alınıyor ve banka tarafından onay süreci başlıyor. İlk olarak yatırdığınız miktar ve hesabınızın yeterliliği kontrol ediliyor eğer herhangi bir sorun yoksa onay veriliyor. Hesabınızda EFT ücreti muhakkak düşülüyor ancak bu bankaların belirlediği kendi ücretlendirme sistemleridir bazı bankalarda 1 lira olurken bazı bankalarda 3 lira olabilir. Resmi tatiller dışında hafta içi her gün 8.00-17.00 saatleri arasında işlemi gerçekleştirebilirsiniz bu saatle dışında online yapılan işlemler ertesi güne aktarılıyor. EFT işlemlerinin ayrıcalığı başka bir hesaba ya da başka bir bankaya para aktarmanızı sağlar.

Havale Nedir?
Havale işlemleri genel olarak hesaplar arası para gönderme işlemi olarak bilinir. EFT’de olduğu gibi farklı bir bankaya havale işlemi gerçekleştiremezsiniz.Havale işlemleri mektup, bilgisayar, banka yolu ile gerçekleştirilebilir. Havale işleminin gerçekleşmesi için hesap sahibinin onayı gereklidir bu onay bankaya ulaştığı andan itibaren işlem başlar. Havale tutarı bankadan bankaya göre farklılık göstermektedir. EFT’de olduğu gibi bu işlem çok kolay değildir sizden istenilen bilgiler daha fazla ve daha zaman alıcı işlemlerdir.

EFT ve Havale Arasındaki Farklar Nelerdir?

İnternet Bankacılığı kullanan bireysel müşterilerin en çok kafalarını karıştıran hesabımdan para transfer işlenmlerin de EFT  mi yoksa Havale mi yapsam ikilisi arasındaki farkı anlatmak için Aşağıda verdiğimiz Maddeler halinde açıklanmıştır…


– EFT farklı banka hesaplarına para gönderimini sağlar ancak havale kendi hesaplarınız arasında bu      işlemi gerçekleştirebilirsiniz….
– EFT’nin onay süresi daha kısadır..
– EFT işlemi için sizden istenen bilgiler daha az ve kısadır havalede bu işlem daha uzun sürer
– EFT ücreti genellikle daha pahalıdır,havale ücreti ise daha ucuz…

Etiket Konular:
EFT, EFT Nedir, Havale, Havale Nedir, EFT nedir,EFT ne, nedir eft nedir Havale,Havale Nasıl yapılır,

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir