"Enter"a basıp içeriğe geçin

Forum

Her derde deva kırm...
 
Bildirimler
Tümünü temizle

Her derde deva kırmızı pancar


admin
(@admin)
Üye Admin
Katılım : 2 ay önce
Gönderiler: 36
Konu başlatıcı  

Kırmızı pancarın faydalarını anlatan Medipol Sefaköy Üniversite Hastanesi’nden Diyetisyen Gizem Topuzlu, “Kanser savaşçısı kırmızı pancar içeriğindeki betalain sayesinde kalp-damar hastalıklarına karşı koruma sağlıyor. Nitrat içeriği sayesinde de kan basıncını düşürerek tansiyonu kontrol altına alıyor. Karaciğeri temizleme özelliği de bulunan kırmızı pancar aynı zamanda kansızlığa iyi geliyor.” açıklamalarını yaptı.

Pancara kırmızı rengini veren betalainin etkili bir antioksidan ve detoks etkisi gösterdiğini söyleyen Topuzlu, B6, B9, A, E, K ve bağışıklık sistemimizi destekleyen C vitamininin yanı sıra kırmızı pancarda fosfat ve potasyum minerallerinin de bulunduğunu ifade etti.

Yüksek lif içeriği ile uzun sürekli tokluk sağlayan kırmızı pancarın bağışıklık sistemini de güçlendirdiğini belirten Topuzlu, posalı bir sebze olmasından kaynaklı bağırsak hareketlerini düzenleyerek şişkinlik, hazımsızlık ve kabızlık problemlerinin önüne geçen kırmızı pancarın sindirim sistemi dostu olduğunu dile getirdi.

KIRMIZI PANCARI ÇİĞ TÜKETİN

Kırmızı pancarı çiğ olarak tüketmenin daha sağlıklı olduğuna dikkat çeken Topuzlu, sözlerine şöyle devam etti;

“Haşlayarak, buharda pişirerek veya çiğ şekilde tüketimi uygundur. Fakat unutmamamız gereken pancar içeriğindeki betalainden kaynaklı ısıya çok dayanıklı olmayıp çiğ olarak rendeleyerek zeytinyağlı salata şeklinde tüketilmesi en sağlıklı olandır. Haşlama ve buharda pişme süresi 15 dakikayı geçmeden yoğurtlayarak meze şekliyle servis edilebilir. Turşusu yapılabilir. Son olarak da fermente edilerek içecek olarak tüketilebilir. Oldukça kolay hazırlama yöntemleriyle kırmızı pancarı günlük beslenme düzenimize dahil edebilir ve sayısız faydalarından yararlanarak sağlığımıza katkıda bulunabiliriz.”

Hibya Haber Ajansı


Alıntı
Paylaş: