"Enter"a basıp içeriğe geçin

İnternet Bankacılığında Sahte Email Tuzaklarına Dikkat

Yeni nesil teknoloji olarak kabul edilen bilgi teknolojileri ürünleri ile internet teknolojisi hayatımızı her anlamda kolaylaştırmaktadır. Bu ürünler içerikleri ve sistemleri itibariyle birçok bilgiyi depolayabilme ve istenildiği zaman kullanabilme imkanını sunmaktadırlar. Birçok avantajı bir arada bulunduran bu ürünler özellikle finans sektöründe yer alan birçok kuruluş tarafından daha iyi hizmet verebilme adına kullanılmaktadır.

Bankaların müşterilerine ulaşabilme ve aynı şekilde bankacılık işlemlerini müşterilerin daha hızlı gerçekleştirebilmelerine imkan sağlamaktadır. Bankaların kullanmış olduğu bilgisayar teknolojisi genellikle internet bankacılığında kullanılır.

Her ne kadar yeni nesil teknoloji ve internet bankacılığı banka müşterilerine büyük kolaylık sağlamış olsa da aslında bir bakıma çeşitli sıkıntılara da sebep olmaktadır. Özellikle internet bankacılığında sahte email tuzaklarına dikkat edilmesi gerekmektedir.

İnternet bankacılığı adı altında banka müşterilerine gönderilen sahte e-postalar kullanıcılarına çok ciddi sıkıntılar yaşatabilir. Özellikle yüklü miktarda birikimi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı bulunan banka müşterilerinin tüm meblağları bir anda yok olabilir. Bu konuyla ilgili olarak sahte e-postalar şu şekilde banka müşterilerine gönderilmektedir. İnternet bankacılığında sahte email tuzaklarından ilki “e-devlet platformu” üzerinden gönderilmektedir. E-devlete kayıt yapılacaktır diyerek birçok kişinin internet bankacılığı bilgileri çeşitli mail yoluyla alınmaktadır. Bir başka sahte e-posta ise çeşitli sahte web siteleri üzerinden SMS yoluyla internet bankacılığı bilgilerinin temin edilmesidir. Burada dikkat edilmesi gereken, banka müşterisinin gönderilen SMS bilgisinin kendi bankasına ait olup olmadığını kontrol etmesi gerekmektedir.

İnternet bankacılığında sahte e-mail tuzaklarına dikkat edilmesi gereken bir diğer tuzak ise; banka adına gönderilmiş gibi mailin etrafının bankanın resim ve logoları ile süslenilmiş olması ve içeriğinin gerçeği yansıtmamasıdır. Nasıl mı? Herhangi bir banka sizlere hesap kartı, internet bankacılığı ve kredi kartı güncellemesi adı altında bir mail atmaz, aynı şekilde çeşitli bankacılık ürünlerinin tanıtımlarını yaptıktan sonra internet bankacılığına ait olan şifre ve kullanıcı adı bilgilerini istemez. İşte tüm bu hususları göz önünde bulundurarak kesinlikle tuzağa düşülmemesi gerekmektedir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir