"Enter"a basıp içeriğe geçin

İnternetten Alışverişin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Alışverişin Yeni Adresi

Dünya ülkelerine nazaran bilgi teknolojileri ve internet teknolojisinin ülkemizde gelişmesi yavaş olsa da sağlamış oldukları avantajları ile şimdilerde bu ürünler her türlü sektörün içerisinde kullanılmaktadır. Özellikle finans sektöründe hizmet veren banka ve diğer kuruluşlar için bulunmaz bir nimet olarak kullanılan bilgisayar ve internet teknolojisi şimdilerde alışveriş çılgınlığına şahit olmaktadır. Nasıl mı? Bir döneme kadar AVM olarak nitelendirilen devasa alışveriş merkezleri şimdilerde sadece hafta sonunu değerlendirme adına gezip görülen mekânlar haline geldi. Sadece alışveriş için AVM’leri kullanan insanları bulmak çok zor.

Çünkü alışveriş yeni adresi olarak internet platformları kullanılmaktadır. Bir döneme kadar güvenli bir platform olarak görülmeyen bu ortamlar şimdilerde uluslararası alışverişin yapılmasına şahit olmaktadırlar.

İnternetten Alışveriş Ne Kadar Güvenli

Herkesin merak ettiği konuların başında e-ticaret olarak da bilinen internetten alışverişin avantajları ve dezavantajları nelerdir denildiğinde neler sayılabilir. E-ticaret platformlarının güvenilirliği bir döneme kadar sorgulanırken, şimdilerde bu platformu kullanarak alışveriş yapan bireylerin gerçekten sağlam alt yapıya sahip olan firma ve şirketlerin internet platformlarını kullanarak alışveriş yapmaları insanlara büyük güven aşılamıştır. Özellikle de bankaların mobil ve internet bankacılığı hesaplarında sağladıkları güven sayesinde diğer internetten alışveriş tabanlı sitelerin kullanılmasına olanak sağlar.

E-ticaretin Avantaj ve Dezavantajları

İnternetten alışverişin avantajları ve dezavantajları nelerdir sorusu ile aynı çizgide olan bu soruyla ilgili olarak özellikle söylenebilecek en önemli husus bireysel güvenin sağlanmasıdır. Bunun dışında internetten alışveriş 7/24 olarak yapılabilmesi, ürünlerin mağazalara göre ucuz olması, ürün çeşitliliğin daha fazla olması, ev veya iş ortamında sipariş verilebilmesi, ürünleri siparişinden sonra incelenip iade edilebilmesi ve alınmak istenen ürünlere çok ciddi taksitlerin yapılabilmesi gibi avantajları bulunur. Bunun dışında sistemin dezavantajları ise; nakit olarak para ödenmediğinden dolayı tam bir alışveriş çılgınlığı olabilir ve bu sayede kredi kartı borçların artmasına neden olunabilir. Ayrıca güvenli olmayan sitelerden alışveriş yaparak başta kredi kartı dolandırıcılığı ile karşı karşıya kalınabilmesi mümkün olduğu gibi aynı zamanda alınması düşünülen ürünler noktasında sıkıntı oluşturulabilir. İnsanların evlerinden çıkmasının önüne geçilerek iyice tembelliğe alıştırılması en tirajı komik ifadesidir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir