"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kredi hesaplama: Halkbank Dosya Masrafı İadesi

Ekonomik kriz, işsizlik, geçim sıkıntısı ve çeşitli nedenlerden dolayı bankalardan kredi çeken kişileri ilgilendiren bir haber günlerdir medyada yankılanıyor. Öğretmen Şamil Özkan’ın bir bankadan aldığı kredide kendisinden alınan masraflar için, 2009’da açtığı dava lehine sonuçlanmasıyla beraber masraf ücretinin iadesine karar verilmişti. O haberimizi buradan okuyabilirsiniz. Bankalardan kredi kullandırılırken dosya masrafı adı altında alınan ücretler için bu dava emsal teşkil edebilir. Çeşitli bankalara yapılan itiraz ve açılan davalar sonucunda kredi masrafları bu kişilere banka tarafından iade edilmektedir. Peki bu konuda nasıl bir yol izlemek gerekiyor. Yazımızı okuyarak paranızı geri almak için tıklayınız.

Kredi masrafını kimler geri isteyebilir?

Bankalardan çeşitli isimlerle adlandırılan her türlü kredi kullanıcısı itiraz edebilir. Ancak kredi sözleşmesinde böyle bir masrafın alınacağına dair herhangi bir hüküm yoksa başvuru yapılması uygundur. Yargıtay’ın ilgili kararınca geriye doğru 10 yıl içinde kullanılmış olan krediler için başvuru yapılabilir.

Ne yapmak gerekiyor?

Kredi masrafının alınması için aşağıdaki yol haritasını takip etmek gerekiyor.

1. Aşama: Kredi kullanmış olduğunuz banka genel müdürlüğüne yazacağınız bir mektupla ödediğiniz dosya masrafının iadesini talep edebilirsiniz. Bu mektup iadeli taahhütlü olarak yollanmalıdır. Mektup örneği için tıklayınız

Bankanın kredi dosya masrafını iade etmesi durumunda sorun kalmayacaktır. Ancak bankanın iadeyi gerçekleştirmemesi durumunda ikinci aşamaya geçilmelidir.

2. Aşama: Bankanın dosya masrafını ödemeyi kabul etmemesi üzerine

a- Dosya masrafı miktarı 1.161,67.-TL’nin altında ise bulunduğunuz ilçenin Tüketici Hakem Heyetine dilekçe ile başvurunuz. Dilekçe örneği için tıklayınız.

b- Dosya masrafı 1.161,67.-TL’nin üstünde ise doğrudan Tüketici Mahkemelerine dava açılmalıdır. Tüketici mahkemesi bulunmayan yerlerde Asliye Hukuk Mahkemelerine başvurulması yeterlidir.

  • kredi masraflarını geri alma
  • banka dosya masrafı iade dilekçesi
  • Banka dosya masrafı iadesi
  • kredi dosya masrafı geri alma örnek dilekçe
  • banka dosya masrafı iade

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.